fikirhouse.com | Sosyal Medya Ajansı Nedir? Postu FikirHouse.com | Blog Sayfası

Fikir House

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Ajansı

Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde yeni bir sektör doğmuştur: Sosyal Medya Ajansları… Pek çok kimse tarafından yaptığı iş sosyal medya hesabı yönetmek gibi görülen Sosyal Medya Ajansları aslında daha kapsamlı işlerle uğraşan profesyonel işletmelerdir. Konunun ayrıntısına isterseniz biraz değinelim.

 

Sosyal medya ajansları ne iş yapar?

 

Sosyal medya ajansları ilk olarak sosyal medya hesaplarının profesyonel biçimde dijital pazarlama kaidelerine uygun biçimde yönetilmesi ile ilgilenir. Sosyal medya yönetiminin ilk aşaması, hesapların oluşturulmasıdır. Tabii ki bu en kolay süreçtir esasında. Bir elektronik posta adresi açılması ve sonrasında istediğimiz sosyal mecraya girip kayıt olmak artık çok basit bir işlemden ibaret… Sonrasına gelecek olursak sosyal medya yönetiminde en önemli konu hitap edilen kesimdir. Sosyal medya ajansı tarafından yönetilen sayfanın hangi kullanıcılara, kaç yaş grubuna yönelik olduğu, hitap edilen kitlenin sosyal medyada aktifliği, sayfanın ürün pazarlamaya mı yönelik yoksa markalaştırmaya mı yönelik olduğu gibi birçok soruya cevap verilmesi gerekir. Herhangi bir ürünün pazarlanmasına yönelik sayfalarda rakiplerin hareketleri takip edilmeli ve onlardan bir adım önde olmak amaçlanmalıdır. Markalaşmaya yönelik sayfalarda ise sayfanın genel itibarı korunarak, paylaşımlardaki oran, tutarlılık gibi konulara dikkat edilmelidir.

Bu süreçlerden sonra sayfanın ana amacı belirlenir ve bundan sonra içerik oluşturma işi başlar. Tabii ki içerik oluşturma süreci de kendi içerisinde ayrıntılardan oluşur. İçerik üretmede en önemli unsur içerik görselidir. Öyle ki paylaşılacak görsellerin kalitesi, sosyal medya hesabınızın kalitesini belirler. Bu husus, en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Görsellerin belirlenmesinden sonra altına yazacağımız yazıyla çekiciliği arttırmak tamamen ekibin inisiyatifindedir. Bu noktada dikkat ettiğimiz en temel unsur yazıyı okumaya başlayan birisinin ilgi odağı olabilmektir. Etiketler yani hastangler çok önemlidir. Etiketler sosyal medya için etkili araçlarımızdandır. Metin içeriklerimize ekleyeceğimiz etiketlerle keşfedilme oranlarımız artabilir, bu doğrultuda takipçilerimizi arttırıp daha geniş bir kitleye ulaşabiliriz.

Ana kriterleriyle sosyal medya ajansları tüm bu süreci ilerletirken, sektörle ve sosyal medya alanlarıyla ilgili gelişmeyi de takip etmektedir. Bütün bunlarından ardından “Markam sosyal medyada nasıl büyür?” sorusunun da cevabı verilmiş oldu. Bu minvalde sosyal medya noktasında markanızı büyütmek için veya var olan markanızın ürün satışını arttırmak için daha fazla kitleye seslenmek için sosyal medya bakir bir mecra olarak karşımızda!

 

Bu bağlamda sosyal medya ajansları ile çalışmanızın size tecrübe açısından katacakları fazla olduğundan dolayı bu uçsuz bucaksız mecrayı güvenilir ve uzman bir ekibe emanet etmelisiniz.

Post hakkında yorumlar