İçerikten Önce İçerik Stratejisi Postu FikirHouse.com | Blog Sayfası

Fikir House

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Ajansı

İçerikten Önce İçerik Stratejisi!

Hem sosyal medya hem de dijital pazarlamanın can damarıdır içerik. Son dönemlerde pek çok firmanın yaratıcı içerik üretebilmek adına pek çok alanda mücadele verdiğine şahit oluyoruz. Aksaray sosyal medya ajansı alanında da hal böyle. Özellikle son yıllara damgasını vuran video akımı firmaları da harekete geçirmiş durumda. Video tüketim sayılarına bakıldığında popülerlik daha iyi anlaşılır. Ancak bu poülaritenin yanında içeriğin niteliği çoğunlukla es geçiliyor. Markalar daha ziyade içerik üretirken bir fikir, kampanya ve popülerlik gibi başlıkları ele alıyor. Ancak bunlar tek başına yeterli olmuyor. İçerik stratejisi üreten firmaların bir stratejiye sahip olması gerekiyor. Aksaray sosyal medya yönetimi firmaları bu bahsettiğimiz noktayı genellikle es geçiyor. İçeriğe odaklanmadan önce içeriğin anatomisine odaklanmak gerekiyor. Sadece iletişime odaklanılan bir ortamda içeriğin stratejisi de doğal olarak eksik kalıyor.  Yani küçük resme bakarken büyük resmi göremiyoruz tabiri caizse.

Kaliteli İçeriğin Yol Haritası: İçerik Stratejisi

Bunu basit bir örnekle açıklayabiliriz. Bir aracınız var ve bir yolculuğa çıkacaksınız. Eğer aracınızla yolculuğa çıkmadan önce mola yerlerinizi, yol rotanızı ve iş planınızı çıkarırsanız çok konforlu ve rahat bir yolculuk çıkarabilirsiniz. Bu durum dijital içerikler için de geçerli! Sosyal medya ajansı Aksaray bağlamında meseleyi ele aldığımızda mesela sosyal medyada hazırladığımız içeriklerle pek çok kişiye ulaştığımızı ve herkesin sizi takip ettiğini düşünebilirsiniz ama ileleyen süreçte bir yaprak gibi savrulduğunuzu müşahede edersiniz. Eğer bir içerik stratejiniz yoksa bu dijital pazarlama platformunda çok sağlıklı yol alamazsınız. Bu içerik yolculuğunu anlamlı ve verimli hale getirmek adına sizlere bazı sorular yönelteceğiz ve meseleye bir de bu açıdan bakmanızı önereceğiz.

1- İÇERİK OLUŞTURMADAN ÖNCE SORUN

Hazırladığım İçeriğimin mesajı nedir?


Sizin akıllarda bırakmak istediğiniz ve bir cümleyle sizi hatırlamalarını sağlayacak mesajınız nedir?

Benim içeriğimin hikâyesi nedir?


Dijital medya takipçileri; sıradışı, mizahi ve duygusal hikayeleri seviyorlar. Sizin İçeriğinizin böyle bir hikâyesi var mı?

İçerik hangi kimlikle yola çıkacak?


Hazırlanan içerik markanızın kimliği altında mı yayılacak,y markanızdan bağımsız bir dijital kimlik daha doğru olabilir mi?

İçeriğin iletişim tonu nasıl olmalı?


Ne oranda samimi ve karşısındakini yansıtıyor, tüketiciyi hikâyenin bir parçası haline getirmek için hangi dili kullanıyorsun?


İçerik kiminle temasa geçecek?


Pekala, bu içeriği kim görmeli, hedef kitle öncesinde hedef bireyi tanımlıyor musun? Bireylerin ortak özellikleri üzerine bir değer ölçün var mı?

2- İÇERİK OLUŞTURURKEN SORUN

İçeriğin paylaşımı kolay mı?


Dijital takipçilere tek bir tıklamayla paylaşabilecekleri bir ortam sunuyor musun, peki, bunu sosyal ağların dışında da paylaşabiliyorlar mı? Paylaşmayacaksa bile tekrar istediğinde hızla ulaşabilmesi mümkün mü?

İçeriğin tüketimi kolay mı?


Bir dakikayı aşan videolar, karmaşık görseller, uzun cümleler… Bugün 140 karakterin okunduğu, 15 saniyelik videoların izlendiği dijital ekosistemde içeriğinin gerçekten sadeleştiğine inanıyor musun?

İlgi çekici mi?


Kişilerin dikkatini çekmek için onların duygularına dokunuyor musun, o duyguların doğru seçildiğine ve hedefindeki kişilerin ortak duygusu olduğuna inanıyor musun?

İçerik tüketiciyi yansıtıyor mu?


İçeriği izleyen, okuyan, ona bakan ve dinleyen kişi o içerikte kendini görüyor mu?

İçerik etkileşime açık mı?


İnsanların fikirlerine, beğeni veya eleştirilerine karşı etkileşim kapısını açık tutuyor mu, bu etkileşime cevap verecek gerçek zamanlı çalışacak bir ekibin var mı?

Zaman ve Platform Çizelgen Hazır mı?


İçeriği hangi gün, hangi saatte, nerede paylaşacaksın? Peki, bu tercihlerinin hangi ölçütlere göre doğru olduğunu düşünüyorsun?

3- İÇERİĞİNİZ YAYINLANDIKTAN SONRA SORUN

Ayrıntılı ve Anlık Ölçümlüyor muyum?


Genellikle sadece birkaç metrik üzerinden (kaç kişiye ulaştık, kaç kişi tıkladı, kaç kişi baktı ve gördü gibi) oluşturulan sonuçlarla başarılı bir iletişim yapıldığına inanılıyor. Fakat bu birkaç ölçüme kriterini çoğaltarak daha iyi bir süreç ve sonuç almak mümkün. Ne kadar kişi baktı, kaç kişi tıkladı demek yerine; kim, nerede, ne zaman, nasıl, ne hissetti, nereden geldi, beğendi mi, maliyeti nedir? Türünde soruları çoğaltarak anlık ve detaylı ölçümlemek içeriğinize olan bakış açınızı genişletecektir. 

Rakamların Yanında Duyguları Ölçümlüyor muyum?


Bilhassa dijital dünyada insanların bıraktığı izlerin sadece rakamsal verilerden oluşmadığı bir gerçek. Bu elbette Aksaray sosyal medya ajansı için de geçerli. Rakamların yanı sıra insanların içeriğinize karşı yarattığı duygusal izleri de ayrıştırmak ve bunları ölçümleyerek içeriğiniz özelinde bir duygu haritası çıkarmak mümkündür. Böylelikle markanız için duygulardan rasyonel sonuçlara daha iyi bir tablo görebilirsiniz.

Esasında her ölçümleme o anı yansıttığı gibi gelecekten de izler taşır. Bu noktada geleceği planlarken bir önceki iletişimin ve içeriğin rakamsal, duygusal sonuçlarını mutlaka bir sonraki planda kullanmak gerekir. Bu yapılmadan çıkılan her içerik yolculuğu her seferinde sıfırdan öğrenmeyi ve zaman kaybını getiriyor.

Bütün bu soruların cevapları hangi amaca ve amaçlara hizmet edecek, bu sorunun cevabı ise sadece sizde! (Aksaray sosyal medya yönetimi)

Sorular, içeriğin kişiselleştirilmesine ve hedeflere göre çoğaltılabilir, lakin yukarıdaki soruların doğru cevapları doğru bir içerik yolculuğuna çıkmanız için gerekli içerik stratejinizin başlangıcı diyebiliriz. Tabii ki bu sorulara verilen yanlış cevapların da bir o kadar yanlış bir yolculuğa çıkmak anlamına geldiğini de unutmamak gerekir.

Bu yola her zaman çıkılır, yol bizi mutlaka bir yerlere götürür. Bundan daha önemlisi bu içerik yolculuğunda nereye, ne zaman ve kiminle gitmek istediğinizi iyi tespit edebiliyor olmanız. Bundan dolayı iyi içerikten önce iyi bir içerik stratejiniz olması tüm yolculuğu göreceksiniz değiştirecek.

 

Post hakkında yorumlar