Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisiyle Kazancınızı Yükseltmeye Hazır mısınız? Postu FikirHouse.com | Blog Sayfası

Fikir House

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Ajansı

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisiyle Kazancınızı Yükseltmeye Hazır mısınız?

Günümüzün popüler internet uygulama mecrası olan sosyal medya ticari işletmelerin gelirlerinin artırılmasında yaygın biçimde kullanılıyor. Doğru ve etkili bir sosyal medya stratejiyle kazancınızı üst seviyelere sağlam bir şekilde taşıyabilirsiniz. Bu yazımızda sosyal medya pazarlama stratejileri konusunda markanın web site tasarımının öneminden ve bununla ilgili neler yapılabileceğinden bahsedilecek.

Sosyal medya pazarlaması etkin biçimde kullanarak kazançlarını sosyal medya üzerinden arttırmak isteyen markalar, aynı zamanda web sitelerini de buna göre tasarlamaları gerektiğini bilmeliler. Aşağıda ifade edilecek 7 adımı uygularsanız size uygun web sitesi tasarımını gerçekleştirerek kazancınızı üst seviyelere yükseltebilirsiniz.

İlk Adımı Doğru Atın

Kullanıcılar internete girip site adresini tıkladıklarında öncelikle karşılarına ana sayfa çıkar. Günlük yaşantımızda ilk izlenimin önemi nasıl büyükse aynı şekilde dijital dünyada da bu durum geçerlidir. Herhangi bir kullanıcı sitenize girdiği zaman, ana sayfanızın sade ve amaca uygun bir şekilde tasarlanmış olduğunu görmelidir. Çok fazla renkli ve bilgi dolu bir ana sayfa, ziyaretçiyi potansiyel müşteri olmaktan uzaklaştırabilir. Bunun yanında eksik ve aşırı yalın bir sitede de sonuç farklı olmayacaktır.

Kullanıcı henüz ana sayfaya girmişken “Bu site gayet düzenli” düşüncesini aşılamak gerekir. Dönüşüm oranını artırmak isteyen siteler işe açılış sayfasıyla başlamalılar. Tabii bunu yaparken aşırı göze batmak da doğru bir yaklaşım olmaz. Sadelik ve şıklık her zaman iki geçer akçeniz olmalı. Fikir House olarak Website tasarımı noktasında tespit ettiğimiz 7 önemli adımı dikkatinize sunuyoruz:

1) Büyük ve ilgi çekici bir başlıkla karşılayın

Kurumsal kimliğinizin ve markanızın amacına uygun ve sade bir mesaj yayınlayın. Öncelikle müşterinin neden sizi seçmesi gerektiğini basit ve yalın bir dille izah etmelisiniz. Bu hususta tavrınız net ve güven verici olmalıdır. Üç kelimeden daha uzun mesajlar kullanıcıları sıkar ve kullanıcılarınızın sizden uzaklaşmasına neden olabilir. “Mutlaka bizi tercih etmelisiniz” gibi abartılı ve itici cümlelerden uzak durmalısınız.

2) Görsellikle etkileyin

Sosyal yaşamda da insanlar ilgi çekici şeylerden hoşlanırlar. Dijital ortamda da bunun paralelinde bir algı söz konusu. Bu yüzden kullanıcı sitenizde gezerken etkileyici görseller koymalı ve dikkatleri üzerinize çekmelisiniz. Mesela renkli ve ilgi çekici bir buton koyarak, kullanıcının satış sürecine başlamasını sağlayabilirsiniz. Bu bölümü kısa ve etkili bir yazı ile destekleyebilirsiniz. Unutmayın ki kullanıcının dikkatinin yalnızca ana sayfanızda kalmasının size bir yararı dokunmaz. 

3) Sade ve şık bir sayfa düzeni oluşturun

Sade ve şık bir sayfa düzeni kullanıcıya güven aşılar. Böylelikle müşterinin markaya olan güven potansiyelini arttırmış olursunuz. Buna ilaveten ilk izlenim ortalama 30 saniye içerisinde verilir. Bu süre içerisinde abartıdan uzak mesajlar vererek markanızı ön plana çıkarmanız gerekir. Site düzeni için editör desteği ve uzman görüşü almanız işinizi kolaylaştırı.

4) Amaca yönelik mesajlar verin

Amacınıza uygun mesajlar müşterinin “ Ben neden buradayım ki”  biçimindeki olumsuz algısını kırar. Bunun yanında sitede çok vakit harcayıp pes etme duygusuna girmesine engel olur. Bu sebeple, kullanıcıyı tatlı bir dille yönlendirip hedef noktasına götürmelisiniz.

5) Kaliteli Görseller Koyun

Sosyal yaşantımızdan hareketle düşünelim. Herhangi bir kitapçıya girdiğimizde ilk olarak dikkatimizi çeken kitabın ön ve arka kapağıdır. Gördüğünüz kitabın konusu ne kadar güzel olursa olsun, tasarımını beğenmediğimiz bir kitabı çoğumuz elimize alıp göz atmayız. Kaliteli ve iyi görsellerle zenginleştirilmemiş bir site de kapağı açılmamış bir kitap gibi ilgi görmez. O yüzden kaliteli görsellerin kullanımı her daim önem arz eder.

6) Müşterilerin sorularına cevap bulmasını sağlayın

Özenle büyütüp geliştirdiğiniz markanıza ne kadar güvendiğinizden çok müşterinin kafasına takılan sorulara verdiğiniz cevaplar önem taşır. Çünkü müşteri ürün için hem vaktini hem de parasını harcar. Pekâlâ, bunu niye yapsın, sizi farklı kılan ne? İşte bu tür sorulara anlaşılır ve güven veren cevaplar sunmalısınız.

7) Güvenilir referanslar

Her zaman hayatımızda bulunan ve sosyal medya aracılığıyla iletişim halinde olduğumuz pek çok arkadaşımız var. Bizler pek çok markaya daha önce aldığı ürün ya da hizmetten memnun kalmış dostlarımız, arkadaşlarımız kısacası yakın çevremiz aracılığıyla ulaşırız. Bu yüzden daha önceden memnun edilmiş pek çok kişi etrafına sizin ve markanız için çok önemli referanslar olacaktır. Bu yüzden güvenli bir iletişim ve kaliteli bir hizmet her zaman hedefinize ulaşmada size yardımcı olur.

Hasılı, etkin bir sosyal medya pazarlama stratejisi içerisinde markanızı tanıtan sitenizi size çok ciddi katkılar sunar. Fikir House olarak bu alanda uzman ekibimizle her noktada size yardımcı olmaya hazırız.

 

Post hakkında yorumlar